Udělejte si plán a dodržujte ho
Napište si na papír harmonogram učení. Jen tak se nebudete stresovat tím, zda se do termínu zkoušek stihnete vše naučit. Nebo alespoň přečíst.
Během jeho tvorby berte v potaz své vlastní studijní tempo. Vyvarujte se plánů dostupných na internetu. Každý z nás se učí jiným stylem i jinou rychlostí a převzetí cizího harmonogramu by vás mohlo demotivovat.
Do svého plánu nezapomeňte zahrnout čas na relax, sport a zábavu. Každý potřebuje občas vypnout.
TIP: Zde si můžete vytisknout check list pro odškrtávání splněných úkolů chytrým perem.
Pryč s rušivými elementy
Vypněte hudbu i televizi, vypněte si zvuk na telefonu a ideálně ho odneste do jiné místnosti. I když se vám totiž zdá, že prozpěvování si a občasné odepsání na zprávu vám při učení nemůže ublížit, opak je pravdou. Jakmile se pozornost mozku přesune od učebních materiálů k čemukoliv jinému, jen těžko se pak znovu dokážete soustředit na věci do školy.
Důležité je také prostředí, ve kterém se učíte. Ideální je tiché a klidné místo, kde si můžete udělat pohodlí a kde vás nebude nic rozptylovat. Zbavte se nepořádku, vyvětrejte a hurá na to.
Dopřejte si kvalitní jídlo
Alespoň během zkouškového období omezte nezdravá jídla a vsaďte na potraviny, které podporují funkci mozku (paměť, soustředění) a dokáží pozitivně ovlivnit vaši energii i náladu. Které to jsou? Samozřejmě ryby s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin. Kromě nich vás povzbudí také ořechy, listová zelenina, avokádo a červená řepa. Během odpočinku si dopřejte kávu, kvalitní čokoládu nebo třeba jahody a borůvky.
Nezapomínejte také na dostatečný pitný režim – vodu s citronem, zázvorový nebo mátový čaj či limonádu z domácího sirupu.
Najděte nejefektivnější způsob učení
Mnoho žáků vsází na přepisování textů, jiným stačí učebnice a zvýrazňovače. Nic z toho není špatně, každému vyhovuje něco jiného. Je však důležité nenechat se ovlivnit okolím a vsadit na způsob, který vyhovuje vám. Pokud nevíte, jak začít, máme pro vás tip.
- Nejdříve se seznamte se strukturou textu, kapitoly či okruhu. Zjistěte, jak se daný materiál dlouhý a jak se dělí (nadpisy, zvýrazněné pojmy).
- Následně si přečtěte celý text znovu – nyní však pozorněji.
- Označte si v textu pasáže, které znáte a nemusíte se jim již příliš věnovat. Stejně tak si však označte pasáže, které jsou pro vás nové a vyhledejte si neznáme pojmy.
- Nyní přichází na řadu samotné učení. Většině studentů se osvědčilo číst pozorně odstavec po odstavci. Vyzkoušejte i čtení nahlas, je možné, že vám to bude vyhovovat více. Jakmile ucítíte, že vaše soustředění ochabuje, dejte si pauzu.
- Další fází je čtení stále stejného textu, nyní však věnujte pozornost informacím, kterou jsou stále nové či nepochopitelné. Vše si zvýrazněte nebo přepište na papír a pověnujte se pouze tomu. Jednou z variant je dohledat si další informace či kontext na internetu, mnohem lepší je však požádat o vysvětlení spolužáka nebo třeba rodiče. Často vám někdo další pomůže najít souvislosti, díky kterým se vám vše spojí a látka bude dávat rázem větší smysl.
- Na závěr přichází opakování. Cílem je přeříkat nahlas obsah materiálů bez nahlížení do poznámek. Jistě to zvládnete i sami. Pokud však máte možnost nechat se přezkoušet od kamaráda nebo rodičů, určitě je to lepší varianta.
Přesuňte vše z krátkodobé do dlouhodobé paměti
Na tuto radu je nyní už možná pozdě, do příštího pololetí či semestru se vám však bude určitě hodit. Cílem učení je učivo nejen pochopit, ale zároveň si ho zapamatovat (uložit do dlouhodobé paměti). To je nejsnazší, pokud si látku průběžně opakujete.
Pokud si ve škole budete dělat vlastní poznámky na papír doplněné o schémata, náčrtky, obrázky, a navíc si každý den večer projdete učivo z daného dne, během zkouškového si budete látku v podstatě jen opakovat a příprava vám zabere mnohem méně času.
NÁŠ TIP: Použijte k zapisování poznámek chytré pero a vše si můžete projít kdykoliv a kdekoliv, aniž byste u sebe měli školní sešity. Díky malé kameře v těle pera se zápisky zálohují v dokonalé kvalitě do mobilu či tabletu. Snadno je můžete sdílet se spolužáky nebo do nich nahlédnout kdykoliv a kdekoliv vás jen napadne.